123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Raport - Smog vs Polska – czy zanieczyszczenie powietrza wpływa na sytuację na drogach? ‹‹ powrót do listy raportów
[28.02.2017]

Znaczne przekroczenia poziomu szkodliwych pyłów czy alarmy smogowe to zdecydowanie najpopularniejsze tematy tej zimy. Smog nie opuszcza polskich miast. Nawet jeśli jakość powietrza nieco się polepsza, w krótkim czasie toksyny atmosferyczne wracają ze zdwojoną siłą. Specjaliści z Korkowo.pl postanowili zbadać, czy niesprzyjające warunki na zewnątrz wpłynęły na sytuację na drogach w polskich miastach. 
 
Cała  Polska odczuła skutki smogu. Zwłaszcza w mroźne dni zanieczyszczenie powietrza dało się Polakom we znaki. Zewsząd alarmowano o ograniczenie wychodzenia z domu czy zaniechanie aktywności fizycznej. Władze miast apelowały także, by pozostawić samochody w domu i wybrać się do pracy komunikacją miejską. Czy apele te odniosły sukces i w miastach rzeczywiście było mniej aut?  Serwis Korkowo.pl to zbadał. Analizie poddano największe aglomeracje miejskie, 
w których ogłaszano alarmy smogowe.  
 
Pomiarów dokonywano 15 lutego w godzinach 7.00-22.00, gdyż tego dnia poziom szkodliwych pyłów w wielu miejscach kraju przekroczony był kilkakrotnie. Za punkt odniesienia wzięto środę zeszłej jesieni (12.10.2016), kiedy jakość powietrza była zdecydowanie lepsza. Czy  prędkość zwiększyła się przez to, że kierowcy przesiedli się w komunikację miejską?
 
Polacy coraz roztropniejsi?
 
 
Wyniki są jednoznaczne. Smog pozytywnie wpływa na prędkość w polskich miastach. Chociaż Katowice (kolejny raz) są niekwestionowanym liderem płynnego ruchu w śródmieściu, to największe przyspieszenie na drogach odnotowano w Lublinie. W stolicy Lubelszczyzny, w dniach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, średnia prędkość wzrosła aż o 4 km/h. Pozostałe miasta wykazały niewielki wzrost, który również mógł być spowodowany zmniejszeniem się liczby aut na drogach.
 
W trosce o środowisko i dzięki oferowanym przez władze profitom, np. darmowej komunikacji miejskiej, ruch na ulicach zelżał. Z kolei mieszkańcy, którzy nie porzucili swoich pojazdów z różnych względów, zdecydowanie szybciej dotarli do pracy. Chociaż wydaje się, że to pozytywny aspekt smogu, to specjaliści z Korkowo.pl zachęcają by szczególnie zimą chętniej korzystać z komunikacji miejskiej. 
 
Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach w terminach: 15.02.2017 r. i 12.10.2016 r. Prędkości były mierzone między godziną 7.00 a  22.00.
--
Dystrybucja materiałów:
Paulina Kazimierska
media@creandi.pl
tel. / (61) 624-85-41 
Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. forumtransportu.pl
  2. newsauto.pl
  3. hobby.pl
  4. motofakty.pl