41970
online
Policja
224
Inspekcja
31
Wypadek
256
Raport - STOP MANDATOM! - Wielki Test Drogowy ‹‹ powrót do listy raportów
[25.01.2013]

STOP MANDATOM! - Wielki Test Drogowy

 

Półmetek Wielkiego Testu Drogowego za nami. Przedstawiciele systemu Yanosik przejechali już ponad 900 kilometrów - w 100 % zgodnie z przepisami. Ile czasu zajęło im pokonywanie wybranych odcinków? Czy spotkali po drodze policyjne patrole? Oto podsumowanie dwóch dni Wielkiego Testu Drogowego.

 

I DZIEŃ

W pierwszy dzień zespół WTD miał do pokonania dwie trasy:

Poznań – Wrocław (przez: Stęszew, Kościan, Leszno, Rawicz, Trzebnica) – ok. 180 km;

Wrocław – Warszawa (przez: Oleśnica, Kępno, Wieluń, Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Rawa Mazowiecka, Mszczonów, Nadarzyn) – ok. 350 km;


 

Na obu warunki drogowe były poprawne - trasy przejezdne, ale w wielu miejscach na drogach zalegał śnieg i zamarznięte błoto pośniegowe. W czasie podróży odnotowano:

- fotoradary: szare -16, żółte – 19;

- miejsca częstych kontroli: 7;

- nieoznakowane patrole: 2.

 

II DZIEŃ

Drugi dzień Wielkiego Testy Drogowego był nieco łatwiejszy – zespół miał do pokonania najkrótszą w cały Teście trasę:

Warszawa – Gdańsk (przez: Płońsk, Mława, Olsztynek, Olsztyn, Ostróda, Elbląg, Nowy Dwór Gdański) – ok. 380 km;

Warunki drogowe były zdecydowanie lepsze w porównaniu z dniem poprzednim – trasy przejezdne, w większości odśnieżone, niemniej zdarzały się lokalne oblodzenia. W czasie podróży odnotowano:

- fotoradary: szare - 13; żółte – 4;

- miejsca częstych kontroli: 3;

- kontrole ITD: 2.

Swoistą „niespodzianką” na drodze, był widok zaśnieżonego radiowozu, który wyprzedził auto WTD w okolicach miejscowości Dalia. Zdjęcie opublikowane na stronie akcji (link do foto), już zyskało sympatię internautów i liczne komentarze.

 

Warto nadmienić, że zimowe warunki drogowe (śnieg i oblodzone drogi) nie pozostały obojętne na średnie prędkości z jakimi poruszali się inni kierowcy. Tym samym jeśliby porównać czas przejazdu zespoły Wielkiego Testu Drogowego z czasem przejazdu kierowców zarejestrowanym w cieplejszych porach roku, różnice byłyby jeszcze większe. Dla przykładu: obecnie kierowcy na pokonanie trasy Warszawa - Gdańsk potrzebują prawie 5 godzin. Dla porównania we wrześniu czas ten był krótszy i wynosił ok. 4:30. Suche jezdnie pozwalają kierowcom poruszać się z wyższymi prędkościami i szybciej przemierzać dystanse.

 

Przepraszamy, że jedziemy

Magda Zglińska, opiekun medialny akcji: – Nie zaobserwowaliśmy szczególnie niebezpiecznych zachowań kierowców na trasach, które przemierzyliśmy. Niemniej przepraszamy wszystkich tych, dla których stanowiliśmy utrudnienie drogowe – dodaje żartobliwie Zglińska.

 

 

Głos kierowców wreszcie słyszalny

Wielki Test Drogowy okazał się też znakomitą okazją do poznania opinii innych kierowców na temat ich stosunek do fotoradarów. Jak się okazało, większość rozmówców nie była całkowicie przeciwna fotoradarom, ale zwracała uwagę, że powinny one stać w uzasadnionych miejscach. - Co tu dużo ukrywać. Kierowcy postrzegają fotoradary jako źródło finansowania budżetu, choć wielu rzeczywiście podkreślało, że byliby skłonni zaakceptować politykę fotoradarową, gdyby miejsca lokalizacji urządzeń były uzasadnione – komentuje Zglińska.

 

Dziś ostatni etap akcji – przejazd z Gdańska do Poznania (przez: Rumia, Reda, Wejherowo, Lębork, Słupsk, Sławno, Koszalin, Szczecinek, Podgaje, Jastrowie, Piła, Ujście, Chodzież, Oborniki Wlkp.). W ostatnim etapie uczestnicy Wielkiego Testu Drogowego pokonają 460 km.

 

Najnowsze wieści, zdjęcia i filmy z wyprawy można obejrzeć na:

- www.StopMandatom.pl

- Facebook.com/Yanosik

- YouTube.com/wwwYANOSIKpl