123279
online
Policja
391
Inspekcja
130
Wypadek
720
Raport - Strefa Płatnego Parkowania to już przeszłość ‹‹ powrót do listy raportów
[07.02.2017]

Koniec z płatnym parkowaniem w centrum - tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Od czwartego lutego kierowcy nie muszą płacić za parking w śródmieściu i innych dzielnicach stolicy Wielkopolski. Dotyczy to jednak wyłącznie weekendów.
 
Niejednego kierowcę ucieszył fakt, że w sobotę można zostawić pojazd nieopodal starówki bez konieczności poszukiwania parkomatu i dokonywania obliczeń, do której godziny należy uiścić opłatę. Specjaliści z Korkowo.pl postanowili sprawdzić, jak wyglądała sytuacja na drogach poznańskiego centrum pierwszego dnia po wprowadzeniu zmian. Czy możliwość darmowego parkowania zachęciła kierowców do wybrania się tłumnie do śródmieścia? 
 
Analizie poddano średnią prędkość rozwijaną w pierwszą sobotę lutego w odległości 2 i 5 km od centrum. Wzięto pod uwagę godziny od 10.00 do 20.00. Sobota, w świetle prawa polskiego, nie jest dniem roboczym. Dlatego odrzucono godziny wczesnoporanne 
i późnowieczorne ze względu na niewielkie natężenie ruchu w tych godzinach.
Nieznacznie, ale wolniej
Już pierwszego dnia po zniesieniu opłat za parkowanie prędkość w centrum zmniejszyła się. Nie jest to drastyczny spadek, nie mniej  oznacza, że jazda po centrum Poznania zajmie kierowcom więcej czasu. Czy jest to pierwszy krok do zakorkowanych ulic    również w weekendy? Czas pokaże, czy decyzja sądu wyjdzie poznaniakom na dobre.
 
Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach w terminach: 28.01.2017 i 04.02.2017 Prędkości były mierzone między godziną 10.00 a 20:00.

--

Dystrybucja materiałów:
Paulina Kazimierska
media@creandi.pl
tel. / (61) 624-85-41