121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Szybciej w Zielonej Górze ‹‹ powrót do listy raportów
[12.07.2015]

Z najnowszych badań wynika, że największe polskie miasta systematycznie zwalniają. Specjaliści z Korkowo.pl postanowili sprawdzić, czy ta tendencja spadkowa charakteryzuje też mniejsze miasta. Kolejne badanie dotyczyło Zielonej Góry. Wynika z niego, że kierowcy mogą jeździć tam szybciej niż w ubiegłym roku.

Jak przyspiesza Zielona Góra?

W badaniu zostały wzięte pod uwagę średnie prędkości z maja i grudnia 2014 roku oraz tegorocznego maja. W ścisłym centrum, czyli w promieniu do 2 km, średnia prędkość w sumie wzrosła o 2 km/h (od maja do grudnia 2014 zwiększyła się o 3 km/h, jednak później niewiele spadła) i wynosi 31 km/h w samym centrum. W nieco większej odległości od śródmieścia – do 5 km – średnie prędkości szybują mocno w górę, a kierowcy mogą rozpędzić się do ok. 50 km/h (podobnie było w grudniu). Z tego wynika, że w porównaniu z ubiegłorocznym majem, średnia prędkość także wzrosła o 2 km/h. Samochody o tyle samo przyspieszyły w promieniu do 10 km od centrum, a średnia prędkość zwiększała się stopniowo: od 66 km/h w maju 2014, przez 67 km/h w grudniu, aż do 68 km/h w maju tego roku.- To dobra wiadomość dla kierowców – mówi Joanna Ciemny z serwisu Korkowo.pl. - Chociaż zwiększenie średnich prędkości nie jest mocno odczuwalne dla kierowców, to ta tendencja pozytywnie rokuje na przyszłość. Zielona Góra jest pierwszym dotychczas  badanym miastem, w którym odnotowaliśmy wzrost średnich prędkości – dodaje Ciemny,

Płynnie w ciągu dnia
Jeśli chodzi o różnice w średnich prędkościach w zależności od pory dnia, to i tu zielonogórzanie nie powinni mieć powodów do narzekań. Specjaliści z Korkowo.pl zbadali, jak wyglądała sytuacja na drogach w maju 2015 roku. We wszystkich odległościach od centrum jeździ się płynnie, a wahania średniej prędkości są niewielkie. W śródmieściu najwolniej jest między godziną 15.00 a 16.00 – średnia prędkość na drogach wynosi wtedy 29 k/h, a najszybciej można przejechać o godzinie 9. rano: średnio 33 km/h. W promieniu do 5 km od centrum skok w średnich prędkościach jest bardzo duży, a kierowcy najszybciej mogą jechać średnio 52 km/h. W najwolniejszej porze dnia w tym obszarze, między godziną 11.00 a 12.00, średnia prędkość wynosi 48 km/h. W promieniu do 10 km od śródmieścia średnie prędkości także są bardzo pozytywne dla kierowców: w ciągu całego dnia wahają się między 67 a 70 km/h.


Zielona Góra to zatem miasto przyjazne kierowcom. Chociaż w ścisłym centrum prędkości nie powalają, są stabilne. Sytuację poprawia średnia prędkość na drogach nieco dalej od centrum, która nie powinna być powodem do narzekań dla żadnego kierującego.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Zielonej Górze w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41