121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - W Lublinie nie da się rozpędzić ‹‹ powrót do listy raportów
[20.07.2015]

Remonty i przebudowy dróg czasowo mogą utrudniać ruch uliczny w mieście. Specjaliści z Korkowo.pl postanowili sprawdzić, czy w Lublinie przekłada się to na zmianę średnich prędkości osiąganych w różnych odległościach od centrum. Wyniki pokazały, że chociaż stolica województwa lubelskiego nie należy do najszybszych polskich miast, to średnie prędkości w ciągu roku nie uległy dużym zmianom.

Minimalny wzrost średnich prędkości
W badaniu wzięto pod uwagę średnie prędkości, jakie kierowcy osiągają na drogach w różnych odległościach od centrum w maju 2015 roku oraz maju i grudniu 2014 roku. Sprawdzono, jak kierowcy jeżdżą między godziną 7:00 a 18:00. W ścisłym centrum zarówno w tegorocznym maju, jak i grudniu ubiegłego roku, średnia prędkość z całego dnia wynosiła 34 km/h. Jest to wzrost o średnio 1 km/h w porównaniu z ubiegłorocznym  majem. Podobne wyniki zanotowano w promieniu do 5 km od śródmieścia. Średnia prędkość także wzrosła o 1 km/h: z ok. 37 km/h rok temu, do 38 km/h w maju. Jednak analizując wyniki średnich prędkości na drogach w większym oddaleniu od śródmieścia (do 10 km) wyraźnie widać, że średnia prędkość spadła i to aż o 4 km/h w przeciągu roku, by w maju wynieść ok. 50 km/h.

- Lublin jest jednym z niewielu miast, gdzie badanie serwisu nie odnotowało znacznych spadków prędkości w porównaniu z ubiegłym rokiem - mówi Joanna Ciemny z korkowo.pl. - Wyjątkiem jest odległość do 10 km/h od śródmieścia. Bliżej centrum, choć osiągane średnie prędkości są stosunkowo niskie, to i tak nieco wzrosły, jednak nie powinno to być odczuwane przez kierowców - dodaje.Jazda po mieście w godzinach
Badanie korkowo.pl miało także sprawdzić, z jaką średnią prędkością jeżdżą lubelscy kierowcy w zależności od pory dnia. Wyniki zarówno do 2 km, jak i do 5 km od centrum miasta są bardzo podobne. W sercu miasta między 10.00 a 16.00 jeździ się najwolniej: średnio 32-33 km/h, a wczesnym rankiem i późnym popołudniem już nieco szybciej (do średnio 37 km/h). Oddalając się do 5 km od śródmieścia można przyspieszyć do średnio 40 km/h (o 7.0 rano), a w pozostałych godzinach średnia prędkość waha się między 37 a 39 km/h. Bardziej satysfakcjonujące prędkości w Lublinie kierowcy mogą rozwinąć w promieniu do 10 km od centrum. Najwolniejsze jest samo południe i godziny popołudniowego szczytu (średnia prędkość to 48-49 hm/h), natomiast najszybciej można jechać po godzinie 17.00 (średnio 53 km/h). W ciągu dnia po drogach na tym obszarze samochody jeżdżą ze średnią prędkością 50-52 km/h.


Chociaż prędkości osiągane w mieście, zwłaszcza w bliskiej odległości od centrum, są stosunkowo niskie, to lubelscy kierowcy podobno nie narzekają. Dodatkowo sytuację poprawia fakt wzrostu średnich prędkości, bo chociaż niewielki, to niesie nadzieję na dalszą poprawę sytuacji na drogach miasta.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Lublinie w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. kurierlubelski.pl