115877
online
Policja
259
Inspekcja
60
Wypadek
623
Raport - W Poznaniu obwodnica w końcu odciąża zachodnią część miasta ‹‹ powrót do listy raportów
[09.01.2015]

Informacja prasowa: 09.01.2015r.

 

W Poznaniu obwodnica w końcu odciąża zachodnią część miasta

 

Od 20 grudnia 2014 kierowcy mogą ominąć korki w zachodniej i północnej części miasta, dzięki otwarciu ostatniego odcinka obwodnicy. Trasa łączy Rokietnicę z Dąbrówką, pozwalając kierowcom kierującym się w stronę Plewisk i Piły nie wjeżdżać do miasta. Czy obwodnica realnie poprawiła komfort jazdy poznaniaków?

 

Budowa zachodniego odcinka obwodnicy, która trwała niemal pięć lat (prace rozpoczęły się w 2009 roku) zakończyła się sukcesem. Trasa prowadzi od węzła Poznań – Dąbrówka (dojazd do Dąbrówki, Skórzewa oraz okolic Ławicy) do węzła Poznań – Północ (Rokietnica, Suchy Las i dalej Piątkowo). Specjaliści portalu Korkowo.pl w najnowszym badaniu postanowili sprawdzić czy trasa realnie odciążyła poznańskich kierowców.

 

Po pięciu latach, w końcu szybciej

Na potrzeby badania zbadano średnią prędkość na czterech ulicach: Arciszewskeigo, Dąbrowskeigo, Niestachowskiej oraz Obornickiej. Prędkość zbadano w dwóch terminach – od 1 do 4 grudnia 2014 roku oraz od 5 do 8 stycznia 2015 roku, w godzinach od 8 do 18. Okazuje się, że na wszystkich ulicach po otwarciu obwodnicy prędkość wzrosła.

 

 

Średnie prędkości na wybranych ulicach w Poznaniu przed i po otwarciu zachodniej obwodnicy Poznania

 

 

Źródło: Korkowo.pl                                                   

 

Największy przyrost prędkości zanotowano na ulicy Obornickiej – tutaj kierowcy jeżdżą aż 8 km/h szybciej! –Sytuacja ta spowodowana jest przeniesieniem części ruchu, szczególnie ruchu transportowego, na obwodnicę,. Przewidujemy, że liczba TIR'ów na ul. Obornickiej może spaść nawet o 1/3. Warto również pamiętać, że kierowcy wybierają swoje trasy kierując się również nawykami a nie mieli oni na razie czasu na przyzwyczajenie się do nowej obwodnicy. Z czasem liczba samochodów na obwodnicy wzrośnie, a na poznańskich drogach spadnie. tłumaczy Kinga Przybysz z portalu Korkowo.pl

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po Poznaniu w wybranych dniach grudnia 2014 roku i stycznia 2015 roku.

 

--

Dystrybucja materiałów:

Agata Gajewy


media@creandi.pl

kom./+48/730-311-116

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. poznan.tvp.pl
  2. fakt.pl
  3. gloswielkopolski.pl
  4. poznan.gazeta.pl
  5. motofakty.pl
  6. Głos Wielkopolski, Poniedziałek 12 stycznia 2015 r.