121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - W Rzeszowie coraz wolniej ‹‹ powrót do listy raportów
[01.06.2015]

Wolno, coraz wolniej
Nieważne czy ścisłe centrum, czy prawie przedmieścia – w Rzeszowie ogólnie jeździ się wolniej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Nawet w grudniu kierowcy jeździli szybciej, chociaż zazwyczaj zimą prędkości są sporo mniejsze niż wiosną. Od zeszłorocznego maja w śródmieściu prędkość spadła o średnio 2 km/h, a w odległości do 5 km od centrum zmniejszyła się z 44 km/h do 43 km/h. Aż o 5 km/h wolniej jeździ się w promieniu 10 i 15 km od centrum.

 


 

Prędkość w godzinach
W ciągu całego dnia prędkość w maju w śródmieściu raczej nie dawała kierowcom wielu powodów do radości. Najwolniejsze okazały się godziny od 14.00 do 16.00, a o 15.00 średnia prędkość spadła poniżej 30 km/h. Nieco lepiej sytuacja na drogach przedstawiała się w odległości do 5 km od centrum. Tam w maju najwolniej było także w godzinach popołudniowego szczytu, a średnia prędkość wynosiła od 40 km/h. Do maksymalnej dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym kierowcy mogli rozpędzić się dopiero w promieniu do 10 km od centrum, chociaż o 7.00 rano średnia prędkość wynosiła tam zaledwie 46 hm/h. O tej samej godzinie najwolniej było na obrzeżach Rzeszowa (samochód można było rozpędzić do 55 km/h), a najszybciej kierowcy jeździli tam o godzinie 18.00 - średnio 62 km/h.

 


 

 

Rzeszowscy kierowcy bez wątpienia nie mają lekkiego życia, muszą być uzbrojeni w cierpliwość i starać się nie spieszyć. Przejazd przez miasto do najszybszych nie należy, chociaż do tej pory nie widniał on w czołówce najwolniejszych polskich miast.

- Przykład Rzeszowa wyraźnie wskazuje, że polskie miasta zwalniają – mówi Joanna Ciemny z Korkowo.pl. - W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, średnia prędkość zmniejszyła się na wszystkich odcinkach od centrum miasta. Wkrótce przekonamy się, czy zmiany w czołówce najwolniejszych miast w Polsce ulegną zmianie i czy pojawi się tam Rzeszów – dodaje.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz FlotisMobile umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Rzeszowie w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--

Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41
Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. radio.rzeszow.pl
  2. supernowosci24.pl