110604
online
Policja
264
Inspekcja
49
Wypadek
621
Raport - W Toruniu się nie rozpędzisz ‹‹ powrót do listy raportów
[03.08.2015]

Czy Toruń słynie nie tylko z pierników i Mikołaja Kopernika, ale także
z korków? Kolejne badanie serwisu Korkowo.pl nie pozostawia wątpliwości – miasto nie należy do  najszybszych w Polsce. Bez względu na odległość od centrum, najwolniej jest o godzinie 15.00.

Wolnym tempem za dnia

Badanie miało sprawdzić, jak toruńscy kierowcy poruszali się po mieście w ciągu dnia.
W tym celu przeanalizowano prędkości, jakie osiągali w maju bieżącego roku w różnych odległościach od centrum. Podobnie jak w większości przebadanych miast, wyniki dla Torunia nie są zaskakujące: im bliżej ścisłego centrum, tym bardziej kierowcy muszą zwolnić. Najszybciej przez śródmieście można przejechać o godzinie 7.00 i 18.00 – wtedy średnia prędkość wynosi 30 km/h. O ok. 4 km/h mniej jeżdżą kierowcy w najwolniejszym momencie dnia, czyli o godzinie 15.00. Ta godzina jest również jedną z najgorszych jeśli chodzi o odległość do 5 km od śródmieścia: kierowcy jadą wtedy ze średnią prędkością 34 km/h (podobnie o godzinie 11.00 i 12.00). Największą średnią prędkość w tym rejonie zanotowano o godzinie 18.00 i osiągnęła ona 38 km/h. Nieco bardziej można rozpędzić samochód zwiększając odległość od centrum do 10 km, chociaż w ciągu dnia średnia prędkość nie przekroczyła tam 50 km/h: wahała się między 43 km/h (o godzinie 15:00),
a 46 km/h w godzinach porannych i późnym popołudniem.Spadek średnich prędkości?
Specjaliści z serwisu korkowo.pl sprawdzili także, jak zmieniła się sytuacja na toruńskich drogach w porównaniu z innymi wybranymi miesiącami. Przeanalizowano wyniki średnich prędkości w maju 2014 i 2015 roku oraz w ubiegłorocznym grudniu. Biorąc pod uwagę ścisłe centrum w maju br., średnia prędkość spadła zaledwie o 1 km/h w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ale wynosiła tyle samo, ile w grudniu (średnio 28 km/h przez cały dzień). Miedzy majem a grudniem ubiegłego roku w odległości do 5 km od centrum zanotowano spadek średniej prędkości o 2 km/h, jednak już wiosną tego roku kierowcy przez cały dzień jeździli średnio 36 km/h. O średnio 2 km/h wolniej niż w maju ubiegłego roku kierowcy jeździli wiosną 2015.- Toruń jest miastem, gdzie nieznaczne spadki prędkości nie są mocno odczuwalne – mówi Agnieszka Kaźmierczak z korkowo.pl. - Jednak wyniki średnich prędkości na pewno nie uplasują miasta w czołówce tych najszybszych. W ostatnich badaniach widać spadek średnich prędkości w miastach, a jedną z przyczyn może być stale rosnąca liczba samochodów na polskich drogach. Nic nie wskazuje, żeby miało się to zmienić – dodaje Kaźmierczak.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Toruniu w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. pomorska.pl