110604
online
Policja
264
Inspekcja
49
Wypadek
621
Raport - Wczesna wiosna, szybka wiosna. Testujemy wiosenne prędkości! ‹‹ powrót do listy raportów
[27.02.2015]

 

Wiosna zawitała do polskich miast w tym roku wyjątkowo szybko. W związku ze sprzyjającą pogodą, brakiem przymrozków i jedynie przelotnymi opadami, krążą głosy, ze możemy uznać ją za prawdziwe przedwiośnie. Specjaliści portalu Korkowo.pl postanowili sprawdzić czy przybycie nowej pory roku wpływa na prędkości w centrach pięciu dużych, polskich miast.

 

W badaniu wzięto pod uwagę prędkości w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Prędkości z lutego 2015 roku porównano z tymi, które osiągali kierowcy w listopadzie 2014 roku. Jakie są wnioski?

 

Większość kierowców przyspieszy na wiosnę

Okazuje się, że w większości miast prędkość z jaką poruszają się kierowcy rośnie wraz z polepszającymi się warunkami pogodowymi. O 1,5 km/h przyspieszyło centrum Krakowa i Poznania. We Wrocławiu również odnotowano nieznaczne przyspieszenia, jednak w ścisłym centrum prędkość pozostaje bez zmian i oscyluje wokół 29 km/h.

Stolica na bakier

Zwalnia jednak Warszawa, w której kierowcy jeżdżą o 1 km/ wolniej niż w listopadzie. Mniejszą prędkość odnotowano również w ścisłym centrum Łodzi. Nieco dalej od centrum sytuacja pozostaje niezmienna. Skąd takie zmiany? Na to pytanie odpowiada Agnieszka Kaźmierczak z portalu Korkowo.pl – W części miast takie wahania nie są związane z kaprysami pogody. Miasta te na przemian nieznacznie zwalniają i przyspieszą. Dziwi zwolnienie Warszawy, szczególnie, że w tym tygodniu trwają jeszcze ferie w województwie mazowieckim i wielkopolskim, co w Poznaniu jest odczuwalne i przekłada się na wzrost prędkości – komentuje Kaźmierczak.

O tym jak dalsze zmiany pogody wpłyną na prędkość kierowców będziemy sprawdzali dla Państwa w kolejnych raportach drogowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po ulicach miast w listopadzie 2014 roku i lutym 2015 roku.

 

--

Dystrybucja materiałów:

Agata Gajewy


media@creandi.pl

kom./+48/730-311-116

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. mbrokers.pl
  2. jerzybielec.blogspot.com