121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - We Wrocławiu nie jest najgorzej ‹‹ powrót do listy raportów
[10.07.2015]

Wrocław w wielu rankingach prędkości nie wypada zbyt dobrze. Drogi w tym mieście są zakorkowane, a średnia prędkość na nich systematycznie spada. Specjaliści z Korkowo.pl w kolejnym padaniu porównali, czy prędkość, z jaką poruszają się kierowcy po drogach w stolicy województwa dolnośląskiego znacznie różni się od ubiegłorocznych wyników. Spadek rzeczywiście jest zauważalny, chociaż kierowcy nie powinni boleśnie odczuć go na własnej skórze.

Wolny Wrocławiu
Na pierwszy ogień w badaniu poszły średnie prędkości z maja 2015 i 2014 roku oraz grudnia 2014. Porównanie to dla żadnej ze sprawdzanych odległości od centrum nie wyszło korzystnie. W ścisłym centrum (w promieniu do 2 km) średnia prędkość pojazdów spadła od grudnia do maja 2015 roku o 4 km/h (do 26 km/h). Chociaż w ubiegłorocznym maju wynosiła prawie tyle samo – 27 km/h, to już w grudniu wzrosła do 30 km/h, by następnie znacznie spaść. W nieco większej odległości od centrum (do 5 km), średnie prędkości w maju i grudniu ubiegłego roku były identyczne (wynosiły 37 km/h), jednak od grudnia do maja 2015 spadły do poziomu 35 km/h. Największe spowolnienie korkowo.pl odnotowało w promieniu do 10 km od śródmieścia. Tam średnia prędkość poruszania się po mieście spada z miesiąca na miesiąc: w maju ubiegłego roku było to 51 km/h, pół roku później 49 km/h, a po kolejnych pięciu miesiącach zaledwie 47 km/h. W największej odległości od centrum, czyli w promieniu do 15 km, średnia prędkość znacznie przekracza 50 km/h. Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem spadła z 57 do 55 km/h, wynik ten nie powinien niepokoić kierowców.Prędkość w godzinach
Badanie serwisu obejmowało także analizę średnich prędkości w maju 2015 roku
w różnych odległościach od centrum, w zależności od godziny. Tendencja, że im dalej od śródmieścia tym szybciej, okazała się prawdziwa także we Wrocławiu. Centrum miasta najwolniejsze jest w popołudniowych godzinach szczytu (między 15 a 16), a kierowcy jadą wtedy ze średnią prędkością 24 km/h. O 6 km/h szybciej można przejechać tam o 7 rano. Każde zwiększenie odległości od centrum Wrocławia o 5 km umożliwia przyspieszenie
o średnio 10 km/h. W promieniu do 5 km od śródmieścia najszybciej można jechać średnio 36 km/h, a najwolniej o 4 km/h mniej (również w godzinach popołudniowego szczytu). Na odległości do 10 km od centrum kierowcy mogą rozpędzić swoje samochody do maksymalnie średnio 49 km/h (o godzinie 18:00), a najbardziej zwolnią ok. godziny 16.00 – do 45 km/h. W największej mierzonej odległości od centrum (do 15 km) okazało się, że najszybsze godziny to 16.00 i 18.00  (58 km/h), natomiast najwolniej jest między 7. rano a południem – wtedy kierowcy jadą ze średnią prędkością 54 km/h.


- Chociaż odnotowaliśmy spadek średnich prędkości na wrocławskich drogach, to stolica dolnego śląska nie jest jedynym miastem, gdzie jeździ się coraz wolniej – mówi Agnieszka Kaźmierczak z Korkowo.pl – Zmiany raczej nie są odczuwalne dla kierowców, chociaż biorąc pod uwagę systematyczność spadków średnich prędkości, można przypuszczać, że Wrocław nadal będzie zwalniał – dodaje.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się w po Wrocławiu w wybranych miesiącach (maj 2014, grudzień 2014 i maj 2015) oraz w wybranych godzinach w maju br. (7.00-18.00). Pod uwagę brano prędkości osiągane w różnych promieniach od ścisłego centrum.

--
Dystrybucja materiałów:
Monika Filipowicz
media@creandi.pl
tel. / 61 624 85 41

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. fakt.pl
  2. wiadomosci.onet.pl