121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Weekend bez korków? Niekoniecznie! ‹‹ powrót do listy raportów
[10.10.2014]

O tym, że duże miasta stoją w krokach w ciągu tygodnia wie już chyba każdy z nas. Okazuję się jednak, że w centrach dużych miast problem powstaje również w weekendy. W dni wolne od pracy również wypijesz poranna kawę stojąc w korku!

 

Badania specjalistów z portalu Korkowo.pl wykazały, że sytuacja na drogach największych polskich miast jest nieco lepsza w weekendy, jednak różnice w prędkości sięgają zaledwie kilku kilometrów na godzinę. Pozostaje zadać sobie pytanie czy problemem polskich miast jest zbyt duża liczba kierowców, czy też niewydolna infrastruktura i systemy sterowania ruchem...

 

Poniżej prezentujemy szczegółowy wyniki dla sześciu największych polskich miast (w kolejności alfabetycznej).

 

Gdańsk

W Gdańsku prędkości w centrum w godzinach między 6 a 9 rano, w tygodniu wynoszą średnio 34,5 km/h. Podczas przeprowadzanego badania okazało się, że w weekendy miasto przyspiesza bardzo nieznacznie – prędkość wzrasta jedynie o 2 km/h do 36 km/h.

 

Kraków

Karków w trakcie tygodnia jest zdecydowanie wolniejszy niż Gdańsk – prędkość w centrum miasta nieznacznie przekracza 29 km/h. W weekendy sytuacja pozostaje właściwie bez zmian, gdyż prędkości dochodzą jedynie do 30 km/h.

 

Łódź

Łódź sytuacja jest ideantyczna jak w Krakowie – prędkość w centrum miasta oscyluje w okolicy 28-29 km/h w dni robocze. Tutaj również kierowcy w dni wolne od pracy poruszają się po ulicach bardzo wolno, gdyż ich prędkości nie przekraczają 30 km/h.

 

Poznań

Poznań trzyma poziom swoich poprzedników – w tygodniu średnia prędkość w centrum wynosi 28 km/h. W weekend sytuacja ulega nieznacznej poprawie, a kierowcy rozpędzają się „aż” do 29 km/h.

 

 

Warszawa

Stolica w naszym zestewianiu wypadła wyjątkowo dobrze. Na jej drogach kierowcy w tygodniu co prawda poruszają się z prędkością nie większą niż 30 km/h, ale już w weekend prędkości te wzrastają do niemal 34 km/h! Jedynie w tym mieście kierowcy podróżujący w weekend mogą odczuć jakąkolwiek różnicę.

 

Wrocław

Wrocław pozostaje numerem jeden jako najwolniejsze miasto w Polsce. W tygodniu kierowcy we Wrocławiu poruszają się w ślimaczym tempie 27 km/h. W weekend sytuacja nie ulega zmianie – ich prędkość nie przekracza 27.5 km/h.

 

Prędkości w największych polskich miastach

Porównanie tygodnia i weekendów

 

L.p.

Miasto

Średnia prędkość

w tygodniu

Średnia prędkość w weekend

Porównanie

1

Gdańsk

34,5 km/h

36 km/h

+1,5 km/h

2

Kraków

29 km/h

30 km/h

+1 km/h

3

Łódź

29 km/h

30 km/h

+1 km/h

4

Poznań

28 km/h

29 km/h

+1 km/h

5

Warszawa

30 km/h

34 km/h

+4 km/h

6

Wrocław

27 km/h

27,5 km/h

+0,5 km/h

Źródło: Korkowo.pl

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum wybranych miast w godzinach 6:00-9:00 ) w październiku 2014. Przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach.

 

---

Dystrybucja materiałów:

Agata Gajewy


media@creandi.pl

kom./+48/ 519-181-900

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. dzienniklodzki.pl
  2. lodz.naszemiasto.pl
  3. tuwroclaw.com
  4. jazdaprawna.pl