121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Weekendy coraz wolniejsze – jeździmy wolniej niż zimą! ‹‹ powrót do listy raportów
[20.03.2015]

Specjaliści z portalu Korkowo.pl tym razem sprawdzili jak szybko poruszają się kierowcy w sześciu największych, polskich miastach w trakcie weekendu. Sprawdzili również, czy w wolne dni szybciej podróżowaliśmy w styczniu czy obecnie. Wnioski są zaskakujące....

 

Badenie przeprowadzano na ulicach Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia i Warszawy. Okazało się, że w pięciu na sześć badanych miast, weekendowa prędkość spadła w marcu w porównaniu z sytuacją ze stycznia.

 

Korki w weekend?

Najmniejszą amplitudę prędkości zaobserwowano w Gdańsku, gdzie średnie prędkości spadły jedynie o 0,6 km/h. W pozostałych miastach zmiany te są większe. Na wiosenną wycieczkę kierowcy pojadą o 1 km/h wolniej w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Najbardziej zwolnili Waszawiacy – w stolicy prędkość spadła o aż 3 km/h.

 

Porównanie średnich prędkość w weekendy stycznia i marca 2015 roku

 

Źródło: Korkowo.pl                                                                                          

 

 

Skąd zwolnienie?

O to, dlaczego miasta zwalniają na wiosnę zaopytaliśmy Agnieszkę Kaźmierczak z portalu Korkowo.pl – Gdy pogoda poprawia się, kierowcy chetniej przesiadają się na rowery i komunikację miejscką. Jednak z naszych obserwacji wynika, że zjawisko to nasila się głównie w dni powszednie. W weekend, przy ładnej pogodzie większość mieszkańców dużych miast po prostu wyjeżdża by odpocząć poza domem, a to powoduje wzrost ruchu. Skolei zimą, wolimy odpoczywać w zaciszu domowym – tłumaczy Kaźmierczak.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Yanosik dla Firm umieszczonych w pojazdach poruszających się po największych polskich miastach w lutym i marcu 2015 roku w wekkendy.

 

--

Dystrybucja materiałów:

Agata Gajewy


media@creandi.pl

kom./+48/730-311-112

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. motofakty.pl
  2. regiomoto.pl
  3. tuwroclaw.com