121153
online
Policja
255
Inspekcja
57
Wypadek
649
Raport - Wszystkich Świętych – wolniej i bardziej niebezpiecznie. Raport ‹‹ powrót do listy raportów
[04.11.2014]

Tradycyjnie już, świąteczny weekend okazał się trudny dla kierowców. Według policyjnych raportów, od 31 października do końca 1 listopada miało miejsce 150 wypadków, a 200 zostało rannych. W sam dzień Wszystkich Świętych policjanci zatrzymali aż 310 pijanych kierowców. Specjaliści portalu Korkowo.pl postanowili sprawdzić, jaka szybko jeździliśmy po drogach w ciągu tych dni.

 

Dojazdy do miast zakorkowane

W badaniach przeprowadzonych przez portal Korkowo.pl sprawdzono prędkości na drogach dojazdowych i wyjazdowych z największych polskich miast w godzinach między 8 a 20. Badania przeprowadzono w weekend Wszystkich Świętych, który zestawiono dla porównania z weekendem 25-26 października 2014 roku. Okazuje się, że wszystkie miasta (oprócz Szczecina) zanotowały spadki prędkości na drogach wjazdowych. Rekordowo długi spadek prędkości zanotowano w Kielcach i Gorzowie Wlkp., gdzie średnia prędkość w ostatni weekend w promieniu 10 km od ścisłego centrum spadła aż o 10 km/h. Znacznie zwolnili kierowcy w Zielonej Górze (-7 km/h) i Olszytnie (-6,5 km/h).

W promieniu 15 km od ścisłego centrum najwolniej w miniony weekend jechano w Rzeszowie (spadek o 10 km/h) oraz w Gorzowie Wlkp. i Łodzi (spadki o 8 km/h). Przyspieszyły, dosłownie o kilka kilometrów na godzinę, jedynie Białystok, Gdańsk, Poznań, Szczecin i Wrocław.

 

 

Średnie prędkości na obrzeżach miast w świąteczny weekend (1-2.11)

Źródło: Korkowo.pl                                    

 

Więcej kontroli i wypadków, mniej remontów

Jak zwykle wzrosła liczba kontroli na drogach w ramach Akcji Znicz przeprowadzanej co roku przez policję. Według danych serwisu Korkowo.pl 1 listopada odnotowano aż 15 tysięcy kontroli policyjnych – dla porównania, weekend wcześniej przez dwa dni (25-26.10) przeprowadzono zaledwie 9,5 tysiąca takich kontroli. Standardowo wzrosła również liczba zgłoszonych przez użytkowników aplikacji Yanosik wypadków drogowych. 1 listopada zgłoszono ponad tysiąc wypadków, weekend wcześniej liczba ta w ciągu dwóch dni nie przekroczyła 950. Jedyne statystyki, które się poprawiły to liczba zgłaszanych przez użytkowników remontów drogowych, które spadły o połowę, z poziomu 3,5 tysiąca zgłoszeń w weekend poprzedzający do poziomu 1,9 tysiąca.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po największych polskich miastach w wybrane weekendy października i listopada 2014 roku, w godzinach między 8 a 20.

 

--

Dystrybucja materiałów:

Agata Gajewy


media@creandi.pl

kom./+48/730-311-112

Artykuł ukazał się między innymi w:
  1. forumtransportu.pl